اوراکل اپکس

 اوراکل اپکس ابزاری جهت تولید سریع نرم افزار های کاربردی تحت وب می باشد که به صورت یک بسته امکان نصب این محصول روی پایگاه داده اوراکل وجود دارد .نگاه جدید شرکت اوراکل نسبت به باقی ابزار های تولید نرم افزار این شرکت بیش از پیش در نسخه جدید این محصول نمایان شده است به طوری که این محصول فاقد پیچیدگی های بیش از حد در توسعه می باشد و بیشتر جهت سرعت دهی به فرآیند تولید نرم افزار های کاربردی تحت وب در نظر گرفته شده است در حال حاضر نیاز روز افزون به تولید شیوه متفاوتی از تعامل با کاربر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که دیگر شیوه های قدیمی تعامل شرکت اوراکل نظیر Oracle form & report پاسخگوی نیاز کاربران نیست البته تلاش های شرکت اوراکل در نسخه های 11g مورد توجه قرار گرفت و بهبود های فرآوانی جهت ادامه فعالیت طبق روال گذشته انجام شد اما نسل جدید نرم افزار ها با فراهم آوردن مزیت های فرآوان شرکت اوراکل را تشویق به توسعه محصولی در زمینه تولید برنامه های کاربردی با سطح تعامل بالا کرد که منتج به توسعه یک محیط با امکانات فراوان توسعه برای ِبرنامه نویسان و همچنین خروجی قابل قبول برای کاربران شد.در ادامه قصد داریم تا به تعدادی از سوالات در زمینه این محصول بپردازیم.

 

Oracle apex  برای توسعه ی چه نر م افزار هایی مناسب است؟

پاسخ این سوال همیشه در بین افراد علاقمند در زمینه ابزار های توسعه نرم افزار شرکت اوراکل منتج به مقایسه این ابزار با دیگر ابزار های همین شرکت شده است .اما درباره این محصول می توان محدودیتی در نظر نگرفت به دلیل اینکه با توجه به انتخاب زبان PL SQL به نظر می رسد شرکت اوراکل برنامه نویسان محصولات قبلی مبتنی بر این زبان را مخاطب قرار داده است میدانیم که در گذشته پروژه های بسیار بزرگی بر پایه Oracle Form & Report به سرانجام رسیده اند پس می توان نتیجه گرفت شرکت اوراکل مخاطبین خود را می شناسد و برای آنها محیط توسعه ای در بستر وب فراهم کرده است . علاوه براین شرکت اوراکل این محصول را بر روی پایگاه داده ای عرضه کرده که بالاترین قدرت مقیاس پذیری را داراست.

برای کار با Oracle apex  تا چه حد نیاز به تغییر در تیم توسعه فعلی می باشد؟

نکته قابل تامل در زمینه اوراکل اپکس امکان استفاده از تیم توسعه آگاه به تکنولوژی form & report می باشد زیرا با اندک روشن شدن تکنولوژی وب برای این افراد امکان مهاجرت به اپکس وجود دارد.اما برای باقی تیم های توسعه خصوصا درون سازمان ها نیز می توان با استفاده از استاندارد سازی یک محیط توسعه به راحتی این تکنولوژی را برای طراحی برنامه های کاربردی تحت وب به کار برد.

استفاده از ترکیب شغلی در  oracle apexامکان پذیر است؟

در قسمتی از معرفی این محصول در سایت اوراکل البته در نسخه های قبل مطلبی در زمینه تناسب این ابزار برای استفاده از این محصول توسط کارشناسان آگاه به حوزه های عملیاتی وجود داشت که در حقیقت بر این موضوع که افرادی که این حوزه ها را می شناسند می توانند توسط اوراکل اپکس آنچه در اندیشه دارند را مدل و عرضه کنند تاکید داشت . این مهم که این ابزار توسط کارشناسان آگاه به حوزه های عملیاتی با دانش برنامه نویسی معقول مورد استفاده قرار گیرد با روان سازی توسعه نرم افزار توسط محصول جدید شرکت اوراکل وارد مرحله جدیدی شده است که می تواند به ترکیب شغل های نظیر برنامه نویس و طراح و تحلیلگر بینجامد.

در این نوشتار کوتاه بیشتر تلاش شد تا مطالبی مورد توضیح باشند که این ابزار را معرفی کنند و به برخی از سوالات در زمینه این محصول پاسخ داده شود اگر چه تکنولوژی های دیگری نیز توسط شرکت اوراکل عرضه شده اند که در جایگاه خود مفید هستند اما انتخاب از بین این محصولات نیاز به پاسخ به سوالات متعدد می باشد که در نوشته بالا به تعدادی از آنها پرداختیم.

مزایای اوراکل اپکس

1) شروع آسان
برای شروع کار با Oracle APEX هیچ برنامه پیچیده ای برای نصب روی رایانه شما وجود ندارد. تنها چیزی که فرد نیاز دارد یک مرورگر وب است. تمام توسعه برنامه ها می تواند در یک مرورگر وب انجام شود، هیچ ابزار اضافی مورد نیاز نیست.

2) پلت فرم کم کد
تقریباً تمام ویژگی‌های رایج و ضروری برای توسعه برنامه در Oracle Application Express (APEX) تعبیه شده است. با رابط کاربری آسان خود که در آن می‌توانید اجزای قدرتمند کم‌کد مانند نمودارها، شبکه‌های تعاملی و جستجوی وجهی را «کشیدن و رها کردن» کنید. می توان بدون نوشتن هیچ کدی برنامه های شگفت انگیز ساخت. از آنجایی که کد کمتری برای نوشتن وجود دارد، احتمال خطا کاهش می یابد و بهره وری افزایش می یابد.

3) ادغام دقیق با پایگاه داده اوراکل
موتور Oracle APEX در پایگاه داده Oracle اجرا می شود و در نتیجه به Oracle APEX اجازه می دهد قوی، مقیاس پذیر و ایمن باشد. به اندازه خود پایگاه داده اوراکل مقیاس پذیر است. ویژگی‌های در دسترس بالا مانند failover و افزونگی توسط عملکرد پایگاه داده Oracle فعال می‌شوند. علاوه بر این، Oracle APEX می‌تواند از ویژگی‌های امنیتی داخلی Oracle Database مانند Database Vault و سایر گزینه‌های امنیتی پیشرفته استفاده کند.

4) قابل حمل
توسعه دهندگان می توانند برنامه های Oracle APEX را در هر جایی که پایگاه داده Oracle اجرا می شود، از جمله در محل، در یک ابر خصوصی مانند Syntax Enterprise Cloud® یا در یک ابر عمومی مانند OCI، بسازند و مستقر کنند. Oracle APEX انتقال برنامه ها را بین محیط های میزبانی شده در محل یا میزبانی شده با ارائه دهندگان ابر آسان می کند.

5) هزینه مالکیت
Oracle Application Express (APEX) با مجوز سرور پایگاه داده Oracle شما همراه است. اگر مجوز سرور پایگاه داده اوراکل دارید، Oracle APEX هیچ هزینه ای ندارد. همچنین، برنامه های مبتنی بر Oracle APEX نیازی به یک سرور میانی یا کاربردی مانند Oracle WebLogic Server ندارند که معمولاً به هزینه مجوز و زیرساخت اضافه می کند.

اوراکل-اپکس